BOKS

Boks jest dyscypliną sportową polegającą na bezpośredniej walce na pięści dwóch zawodników, według określonych zasad przy ograniczonym polu uderzeń . Jest to jedyna dyscyplina ujęta w programie igrzysk olimpijskich , której istotą jest wykazanie wyższości nad przeciwnikiem przy pomocy bicia.

Boks należy do najstarszych sportów świata. Ten sposób walki znali już Sumerowie ok. 5000 lat p.n.e. o czym świadczy płyta znaleziona w okolicach Bagdadu przedstawiająca dwóch pięściarzy w postawie bojowej. Boks był prawdopodobnie uprawiany w starożytnym Egipcie.

Jako dyscyplina sportowa narodził się w 1719 roku w Anglii. Wówczas to James Figg, uznawany za pierwszego w historii mistrza Anglii, założył przy Tottenham Court Road w Londynie „akademię” boksu. Walczący nie nosili rękawic i zadawali ciosy, dopóki któryś z nich nie opadł z sił.

W 1730 roku Jamesa Figga zastąpił Jack Broughton, który przez 18 lat zachował mistrzowski tytuł i jako pierwszy skodyfikował podstawowe zasady tego sportu. Wstrząśnięty śmiercią na ringu jednego ze swoich przeciwników, George’a Stevensona, sformułował i wprowadził w życie zbiór reguł walki.

Boks zawodowy różni się od boksu amatorskiego zarówno samą rozgrywką, jak i organizacją walk. Oczywiście boks zawodowy, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest dla profesjonalnych bokserów, natomiast boks amatorski dla amatorów. W obu przypadkach istnieje podział na kategorie wagowe, a w boksie amatorskim także kategorie wiekowe.

W boksie zawodowym grają tylko zawodnicy powyżej 23. roku życia. W boksie zawodowym inaczej podejmowana jest decyzja o zwycięstwie jednego z zawodników.

Często bokser wygrywa po znokautowaniu przeciwnika. Każdy sędzia przyznaje punkty jednemu z zawodników po każdej rundzie. Po walce, jeśli nie dojdzie do nokautu, punkty są sumowane.

W boksie amatorskim liczy się walka na punkty, które przyznawane są za czyste uderzenia. Sędziowie używają elektronicznego systemu podliczania punktów, za każde czyste uderzenie przyznają zawodnikowi punkt, który będzie wzięty pod uwagę pod warunkiem, że inni sędziowie także go za taki uznają.

Trening bokserski wymaga dobrej kondycji fizycznej i siły mięśniowej. W skutecznym zadawaniu ciosów liczą się także właściwa technika, szybkość i koncentracja.

Dobry bokser powinien nie tylko przykładać dużą wagę do muskulatury ciała i siły mięśni rąk oraz obręczy barkowej, ale też do zwinności nóg i umiejętności unikania ciosów przeciwnika.

Umów się teraz lub skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

MMA

Dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą przy dużym zakresie dozwolonych technik. Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki – zapewnia widowisko sportowe, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach.

Rywalizacja toczy się zarówno w stójce jak i w parterze. W typowych walkach MMA dozwolone są rzuty, ciosy pięściami, kopnięcia, dźwignie oraz duszenia. Zabronione są natomiast techniki stwarzające znaczne niebezpieczeństwo dla zdrowia zawodników.

O wyniku walki decyduje nokaut ( również techniczny), poddanie się oraz, jeśli walka nie zakończyła się przed czasem, decyzją sędziów. Walki odbywają się w ośmiokątnym ringu otoczonym siatką, która zapobiega wypadaniu zawodników poza miejsce walki.

W klubie FIGHT CLUB CHAMPION otrzymacie profesjonalne treningi MMA, które pozwolą Wam poprawić swoją sprawność fizyczną oraz nauczyć się różnych technik wielu stylów walki. Dodatkowo zawodnicy trenujący w naszym klubie mają możliwość zakupić u nas profesjonalny sprzęt sportowy w świetnych cenach dzięki czemu nawet jeśli nigdy nie miałeś styczności ze sportami walki FIGHT CLUB CHAMPION to świetne miejsce dla Ciebie

Umów się teraz lub skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

MUAY THAI

Tajski boks (zwanym również syjamskim), którego cechą charakterystyczną jest używanie podczas walki, oprócz pięści, również stóp, łokci i kolan.

Muay thai to wywodząca się z Tajlandii sztuka walki, która uzyskała tam miano sportu narodowego. Rygorystyczny kodeks etyczny i morderczy trening czynią z tajskiego boksu bardzo trudną dyscyplinę.

Tajski boks to przede wszystkim stosowanie niskich kopnięć okrężnych, z których najbardziej popularny jest tzw. low-kick. Jest to bardzo bolesne kopnięcie w udo.

W tajskim boskie równie ważny jest klincz, czyli walka w zwarciu. Polega to na przytrzymaniu się zawodników (wyłącznie rękami i w pozycji stojącej) w walce – w boskie tajskim najczęściej wygląda on w ten sposób, że zawodnicy splatają ramiona na karku przeciwnika stykając się czołami.

Charakterystyczne w muay thai oprócz kopnięć kolanami jest blokowanie przeciwnika nogami, przechwyty nóg oraz uniki.

Walka obejmuje 4 rundy po 2 minuty każda. Zwycięstwo jest orzekane przez sędziów i może nastąpić w wyniku przewagi punktowej, nokautu lub stwierdzonej znacznej przewagi jednego zawodnika nad drugim.

Umów się teraz lub skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

KICKBOXING

Kickboxing to sport łączący kopnięcia z różnymi technikami boksu. Wyróżnia się dwie szkoły:

  • amerykańską – inaczej full-contact karate z wyprowadzeniem ciosów i kopnięć w bardziej typowy sposób do prawdziwej walki
  • japońską – stanowiącą połączenie elementów karate z boksem tajskim
Kickboxing jest sportem holistycznym. Rozwija siłę, wytrzymałość oraz szybkość. Przez wykorzystanie elementów sztuk walki, ćwiczeń siłowych, cardio i interwałów, pozwala na rozwój wszystkich grup mięśni oraz kondycji całego ciała. Ponadto pomaga panować nad stresem i zwiększyć pewność siebie.

Regularne treningi kickboxingu to nie tylko gwarancja lepszej formy fizycznej, ale także zwiększenie bezpieczeństwa. W przypadku napaści osoba trenująca będzie potrafiła się obronić.

Zasady kickboxingu

Wśród podstawowych zasad kickboxingu należy wyróżnić następujące formuły:

  • full contact – walka odbywa się na ringu bokserskim i trwa 3 razy po 2 minuty. Pozwala na wszystkie bokserskie i nożne techniki powyżej pasa. Zakłada minimum osiem kopnięć w rundzie, za co otrzymuje się punkty. Zabronione jest uderzanie łokciem oraz kopanie kolanem.
  • semi contact – przeważnie toczy się na tatami 3 razy po 2 minuty. Charakteryzuje się przerwami po każdym trafieniu przeciwnika i przyznaniem za nie punktu.
  • light contact – pojedynek na ringu, parkiecie bądź tatami trwający standardowo 3 razy po 2 minuty. Ma formę walki ciągłej, gdzie kluczowe są umiejętności techniczne.
  • low kick – to walka na ringu, 3×2 minuty. Daje możliwość zastosowania wszystkich kopnięć i technik bokserskich do wysokości głowy. Zabrania tylko użycia łokcia i kolan oraz nie ma określonej liczby kopnięć w rundzie.
  • light kick – walka ciągła na ringu, parkiecie, albo tatami. Umożliwia kopnięcia od uda w górę, lecz z ograniczoną siłą uderzeń.
  • K-1 – walka na ringu w trwająca 3 razy po 3 minuty, lub 5 razy po 3 minuty. Formuła ta zezwala na wszystkie techniki bokserskie, kopnięcia, a nawet ciosy kolanami, bez względu na ich wysokość. Zabronione są jedynie uderzenia łokciami.
  • thai boxing – walka na ringu będąca łagodniejszą wersją klasycznego muay thai. Pozwala na wszelkie techniki bokserskie, a dodatkowo na ciosy kolanami, rzuty, obrotowe uderzenia pięścią, walkę w klinczu oraz podcięcia. Nie wolno tylko używać łokcia do uderzeń.

Umów się teraz lub skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

GRAPPLING

Grappling to metoda i technika walki wręcz, w której zawodnicy nie mogą wyprowadzać żadnych ciosów. Zamiast tego stosuje się różne techniki chwytów (w tym zakładanie dźwigni), duszenia i przerzutów.

Sportowca zajmującego się grapplingiem określamy mianem grapplera, choć po polsku moglibyśmy go nazwać “chwytaczem”. Samo słowo “grappling” pochodzi od angielskiego czasownika grapple, oznaczającego chwytanie. Jest to neologizm mający odzwierciedlać główną cechę grapplingu – chwytanie.

Poszczególne walki grapplerów wyglądają w ten sposób, że zawodnicy najpierw próbują odpowiednio się złapać, a następnie wykonać przerzut, lub założyć przeciwnikowi duszenie.

Powstanie grapplingu miało charakter czysto funkcjonalny – trzeba było stworzyć jeden system otwarty dla reprezentantów wielu dyscyplin sportowych i systemów walki, charakteryzujący się ujednoliconymi, prostymi zasadami. Stąd też większość grapplerów to
osoby zajmujące się zapasami, judo, sambo, brazylijskim jiu-jitsu, luta livre, a nawet mieszanymi sportami walki, czyli MMA.

Chociaż powstanie ujednoliconych zasad grapplingu miało charakter funkcjonalny i integrujący różne środowiska sportowców, to od ostatnich dwóch dekad można mówić o wyodrębnieniu się grapplingu jako samodzielnej dyscypliny sportowej. Świadczy o tym chociażby organizowanie zawodów grapplingowych, w tym mistrzostw Polski w grapplingu, mistrzostw Europy i świata.

O renomie grapplingu świadczy także powstanie w 1995 roku Północnoamerykańskiej Organizacji Grapplingu (North American Grappling Association; NAGA), która organizuje turnieje w tej dyscyplinie.

NAGA jest największą światową organizacją grapplingu. Część turniejów odbywa się na zasadach znanych z jiu-jitsu. Grappling jest bardzo wymagającą dyscypliną, a jedną z najważniejszych cech dobrego grapplera jest systematyczność w treningach.

Ćwiczenie techniki i znajomości różnych chwytów, duszeń i przewrotów powinno się odbywać tylko pod okiem doświadczonego trenera. Grappling jest dość niebezpiecznym sportem, w którym łatwo o kontuzję i nieumyślne wyrządzenie trwałej krzywdy przeciwnikowi na macie.

Dla osób początkujących ciekawostką może być fakt, że przy trenowaniu grapplingu polecane są także wszelkie ćwiczenia wchodzące w skład tzw. animal flow, czyli treningów opartych na kształtowaniu sylwetki ciała przez naśladowanie ruchów zwierząt.

Umów się teraz lub skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

CROSSFIT

Trening crossfit obejmuje szereg różnorodnych ćwiczeń siłowo – wytrzymałościowych na poszczególne partie ciała.

Ćwiczenia wykonywane są obwodowo w powtarzalnych seriach z krótkimi przerwami. W każdej z nich wykonuje się ćwiczenia na różne partie mięśniowe – jedno trwa zazwyczaj ok. dwóch minut.

Bardzo ważna jest zarówno szybkość ich wykonywania, jak i dokładność oraz poprawność techniczna. Wysoka intensywność ćwiczeń i precyzja to gwarancja najlepszych efektów.

Warto także zaznaczyć, że podczas zajęć crossfitu wykorzystywane są tzw. ruchy funkcjonalne, czyli zbliżone do tych, które wykonujemy na co dzień.

Odpowiednio rozplanowany trening crossfit pomoże nam, np. w rozbudowie masy mięśniowej, poprawie kondycji, czy też schudnięciu, a w dłuższej perspektywie – także w poprawie kondycji zdrowotnej. Krótko mówiąc, niezależnie od tego, jaki jest Twój cel treningowy, crossfit ułatwi Ci jego osiągnięcie.

Crossfit to trening dla osób, które nie znoszą rutyny – ćwiczenia się niezwykle różnorodne i zmieniają się szybko.

Podczas zajęć często wykorzystywane są także specjalistyczne sprzęty, dzięki którym ćwiczenia stają się jeszcze bardziej efektywne (np. hantle, sztangi, kettlebell, liny).

Co ważne w crossficie nie skupiamy się na jednej dyscyplinie – trenujemy, aby rozwinąć ogólną sprawność i kompetencje z różnych dziedzin sportowych. Dlatego też podczas treningu możemy przeplatać zarówno ćwiczenia z ciężarami, jak i cardio oraz ćwiczenia lekkoatletyczne.

Treningi Crossfit w naszym klubie prowadzimy z podziałem na mężczyzn ( CrossFit) oraz dla kobiet ( LadiesClass).

Umów się teraz lub skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

Chcesz umówić się na trening?

Skorzystaj z tego formularza, aby umówić się na trening lub aby uzyskać odpowiedzi na pytania. Nasz pracownik odpowie jeszcze tego samego dnia!