Kickboxing

Kickboxing to sport łączący kopnięcia z różnymi technikami boksu. Wyróżnia się dwie szkoły:

  • amerykańską – inaczej full-contact karate z wyprowadzeniem ciosów i kopnięć w bardziej typowy sposób do prawdziwej walki
  • japońską – stanowiącą połączenie elementów karate z boksem tajskim
Kickboxing jest sportem holistycznym. Rozwija siłę, wytrzymałość oraz szybkość. Przez wykorzystanie elementów sztuk walki, ćwiczeń siłowych, cardio i interwałów, pozwala na rozwój wszystkich grup mięśni oraz kondycji całego ciała. Ponadto pomaga panować nad stresem i zwiększyć pewność siebie.

Regularne treningi kickboxingu to nie tylko gwarancja lepszej formy fizycznej, ale także zwiększenie bezpieczeństwa. W przypadku napaści osoba trenująca będzie potrafiła się obronić.

Zasady kickboxingu

Wśród podstawowych zasad kickboxingu należy wyróżnić następujące formuły:

  • full contact – walka odbywa się na ringu bokserskim i trwa 3 razy po 2 minuty. Pozwala na wszystkie bokserskie i nożne techniki powyżej pasa. Zakłada minimum osiem kopnięć w rundzie, za co otrzymuje się punkty. Zabronione jest uderzanie łokciem oraz kopanie kolanem.
  • semi contact – przeważnie toczy się na tatami 3 razy po 2 minuty. Charakteryzuje się przerwami po każdym trafieniu przeciwnika i przyznaniem za nie punktu.
  • light contact – pojedynek na ringu, parkiecie bądź tatami trwający standardowo 3 razy po 2 minuty. Ma formę walki ciągłej, gdzie kluczowe są umiejętności techniczne.
  • low kick – to walka na ringu, 3×2 minuty. Daje możliwość zastosowania wszystkich kopnięć i technik bokserskich do wysokości głowy. Zabrania tylko użycia łokcia i kolan oraz nie ma określonej liczby kopnięć w rundzie.
  • light kick – walka ciągła na ringu, parkiecie, albo tatami. Umożliwia kopnięcia od uda w górę, lecz z ograniczoną siłą uderzeń.
  • K-1 – walka na ringu w trwająca 3 razy po 3 minuty, lub 5 razy po 3 minuty. Formuła ta zezwala na wszystkie techniki bokserskie, kopnięcia, a nawet ciosy kolanami, bez względu na ich wysokość. Zabronione są jedynie uderzenia łokciami.
  • thai boxing – walka na ringu będąca łagodniejszą wersją klasycznego muay thai. Pozwala na wszelkie techniki bokserskie, a dodatkowo na ciosy kolanami, rzuty, obrotowe uderzenia pięścią, walkę w klinczu oraz podcięcia. Nie wolno tylko używać łokcia do uderzeń.
UMÓW SIĘ
ZOBACZ inne TRENINGI